İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları Adatepe Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır. Adatepe Köyü Kazdağları’nın tepe noktalarından bir tanesinde yer alır.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü, Kazdağarı’nın en güzel köylerinden birisi olarak bilinmektedir. Balıkesir ve Çanakkale’nin arasında kalan bu sevimli köy, her gün onlarca sayıda kişi bünyesinde ağırlamakta ve eşsiz doğası ile karşılamaktadır. Adatepe Köyü, Kazdağları’nın Doğu kıyısında bulunan bir köy olarak bilinmektedir. Coğrafik açıdan oldukça ılıman bir özelliğe sahip olan köy, mitolojik açıdan da önemli bir köy olarak dikkat çekmektedir. Adatepe Köyü, genç yaşlı demeden pek çok kişinin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Adatepe Köyü Bölge Mimarisi

Bölgenin mimari yapısı incelendiğinde, Kazdağları’nın tamamında bolca yer bulmuş olan taşların kullanıldığı sonucuna ulaşmak mümkündür. Taş evler birçok köyde yer almakta, bu köylerden birisi de Adatepe olarak dikkat çekmektedir. Adatepe Köyü sayesinde, her yıl Kazdağları oldukça fazla turisti kendine çekmektedir. Zira bu köy birçok yere göre beğenilmekte ve sürekli olarak ziyaret alan bir yer olarak tarihe geçmektedir.

Adatepe Köyü’nde Türkler

Bölge ilk olarak bir Rum Köyü idi. Ancak daha sonra Selçukluların Anadolu’ya ve daha sonra Ege taraflarına inmesi ile birlikte, uygulanmış olan iskan politikası ile aktif bir Türk nüfusu olarak devam etti. Belirli bir süre sonra Türklerin sayısı Rumların sayısından fazla olsa da bölge halen eski taş yapı özelliklerini korumaktadır.

Adatepe Köyü Sahili

Adatepe Köyü sahili, oldukça dikkat çekici olmakla birlikte, bu bölgenin turist alabilmesinin en önemli etkenleri arasında bulunur. Eşiz bir doğaya sahip olan Adatepe Köyü, yerli turistlerin epey ilgisini çekmektedir. Bu bölgede de yerlilerin en fazla yapmakta oldukları iş bağcılık ve tarım faaliyetleri olarak dikkat çekmektedir. Siz de bu yöreyi ziyaret edebilir, yerel halkın geçimine katkıda bulunmak istiyorsanız burada işlenmiş olan zeytinyağlarından ya da çeşitli sabunlardan da alabilirsiniz.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Mıhlı Çayı
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?