İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Çamlıbel Köyü halkı, Kurtuluş Savaşı döneminde gösterdikleri başarılarla Kazdağları köyleri arasında en kahraman köy olarak bilinir. Kazdağları köyleri içinde turistik köylerden biridir.

Çamlıbel Köyü

Çamlıbel Köyü

Kazdağları’nın görkemli diyarında saklı kalmış köy, Çamlıbel Köyü, Edremit ilçesine bağlı olan tarihi köy için turistik bir köy denilebilir. Kazdağları’nın yamaçlarında yer alan diğer köylerden farkı, evleri tahtadan barakalar şeklinde yapılmıştır. Bu sebepten dolayı köyün bundan önceki ismi Tahtaköy olarak biliniyor. Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Çamlıbel halkının birçoğu Kuva-yi Milliye’ye katılmış, Ayvalık cephesinde savaşarak işgale karşı direnmişlerdir. Bu yüzden Çamlıbel Köyü, Kazdağları’nın en kahraman köyü olarak da anılmaktadır. Köy halkı tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlarlar.

Çamlıbel Köyü Nerede?

Çamlıbel Köyü, Balıkesir il merkezine 109 km, Edremit ilçesine 17 km mesafededir. Çamlıbel Köyü’ne gelmek için 2 alternatif vardır. Bursa yolu üzerinden ve Çanakkale yolu üzerinden. Bursa yolundan Bursa, Balıkesir, Havran, Edremit üzerinden. Çanakkale tarafından Ayvacık, Altınoluk geçildiğinde Çamlıbel Köyü’ne gidilebilir.

Çamlıbel Köyünde Konaklama

2005 yılından itibaren popülerlik kazanan köyde turizm amaçlı birçok otel mevcuttur. Edremit ve Altınoluk arasında kalan köy Altınoluk’a daha yakındır. Bu yüzden Altınoluk otelleri bünyesinde konaklama imkânı da vardır. Çamlıbel Köyü, Altınoluk merkezden 14 dakika mesafededir.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?