İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Hasanboğuldu Efsanesi, Hasan ve Emine aşkı ile başlar. Hasan canına kasteder, boğulur. Emine de intihar eder. "Hasan Boğuldu" böyle ortaya çıkar.

Hasanboğuldu Efsanesi ve Kazdağları Hasanboğuldu Göleti

Hasanboğuldu Efsanesi ve Kazdağları Hasanboğuldu Göleti

Hasanboğuldu efsanesi, yöreli aşiretinden olan güzeller güzeli Emine ile ovalı delikanlı Hasan’ın başından geçmektedir. Emine ile Hasan Edremit’in Çarşamba pazarında birbirleriyle karşılaşırlar ve bir müddet sonra birbirlerine sevdalanarak evlenmeye karar verirler. Ancak Emine’nin ailesi kızına obada kendine uygun delikanlı bulmadığını ovalının obada yaşamayacağını söyleyerek karşı çıkmışlardır.

Emine ve Hasanboğuldu Hikayesi

Emine’nin ısrarlarına dayanamayan ailesi kırk okka tuzu sırtında hiç indirmeden obaya çıkararak yiğitliğini gösterdiği takdirde damat olarak kabul edeceklerini söylemişler. Güzeller güzeli Emine de durumu Hasan’a anlatarak, elinden başka bir şey gelmediğini söyler. Hasan’da Emine’sine kavuşmak için kırk hokka tuz çuvalını sırtına alarak, obaya doğru yola çıkar. Fakat Hasan bahçıvanlıkla uğraştığından dolayı bu yüke pek alışkın değildir ve daha Beyobaya varmadan yorulmaya ve gücü kesilmeye başlar. O zamanlar Sütüven Şelalesi’ne vardıklarında yol dere içerisinden geçiyor taşların üzerinden atlanarak geçiliyordu.

Hasan, Emine’yi İkna Edemez

Hasan bu zorlu yolu sırtında tuz çuvalı ile taşların üzerinden atlayarak geçiyordu. İyice yorulmuştu. Üstelik tuz sırtını yakmaya, yaralar açmaya başlamıştı. Hasan fazla dayanamayıp gökbüvet’te yıkılıp düşmüştü. Emine’ye daha fazla dayanamayacağını birlikte kaçmayı ve başka yerde yaşamayı önerir. Fakat Emine söz verdiği için bu öneriyi kabul etmez. Kendisinin bile kolaylıkla taşıyabildiği çuvalı taşıyamayan kişiyi nasıl obama götürürüm diye düşünerek, tuz çuvalıyla birlikte obasına döner. Hasan Emine’nin arkasından “senin obana varamıyorum”, kendi köyüme de gidemem der.

Hasan, Emine’ye Yalvarır

Beni burada tek başıma bırakma” diye yalvarır. Emine’nin kulaklarında hep Hasan’ın yalvarışları çınlar durur. Obaya vardığında pişman olan Emine Hasan’ın yanına dönmek ister. Fakat fırtına çıktığı ve yağmur yağdığı için ailesi onu ormana göndermez. Emine sabahı zor eder ve gün doğumunda yola çıkarak, gökbüvete koşar. Fakat geldiğinde Hasan burada yoktur. Hasan’ı etrafa sorar, fakat Hasan’ı kimse görmemiştir. Emine sevdiğini bulmak için mecnun gibi aranır durur. Obasına da geri dönmez. Bir süre sonra Hasan’ın gömleğini ve ona verdiği yemeniyi göletin içinde bulan Emine “Sana kavuşmaya geliyorum, Hasan” diyerek kendisini Göletin başındaki çınar ağacına asar.

Hasanboğuldu İsminin Çıkışı

O günden sonra Göletin adı “Hasanboğuldu”, Emine’nin kendini astığı göletin başındaki çınarın adı da Emine Çınarı olmuştur. Hasan ise Emine’nin kendisini oradan yalnız bırakmasının ardından terleyen sırtına nüfuz eden tuzun acısına fazla dayanamayarak gökbüvetin buz gibi sularına yuvarlanıp boğularak can vermiştir.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Kazdağları Tarihi
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?