İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları köyleri, Kazdağı civarında yer alan ve ormanlarla kaplı yerleşim yerleridir. Kazdağları köyleri, Balıkesir köyleri ve Çanakkale köyleri anlamına da gelmektedir.

Kazdağları Köyleri

Kazdağları Köyleri

Ege bölgesi denildiğinde, zannediyoruz ki insanın aklına ilk gelen yer Kaz Dağları’dır. Ayten Alpman’ın dediği gibi “havasına suyuna, taşına toprağına…” Her bir köşesi eşsiz güzelliğe sahip Ege’nin eşsiz cenneti Kaz Dağları. Neredeyse bütün güzelliklerin bir arada toplandığı bir yer. Havası, insanın ciğerlerini besleyen oksijeni, doğal bitki örtüsü ile ülkemizin en muhteşem beldelerine sahiptir.

Kazdağları Köyleri İnsanları Büyülüyor

Kazdağları köyleri, büyük şehirlerde yaşayan insanların en fazla söz ettiği yerlerden biridir aynı zamanda. Bu köyleri önceden çok kişi bilmezdi, fakat gidip görerek, oralara yerleşerek o doğal hazineleri keşfetti insanlar. Bundan dolayı da, Kazdağları kadar bilinen ve kulağa tanıdık gelen muhteşem köylerini tanıma fırsatı bulmuş olduk. Kazdağları çevresinde birçok köy bulunmaktadır. Bunların her biri de bir diğerini aratmayan güzelliklere sahip. Ancak bunların içinde 8-10 tanesi var ki Kaz Dağı denildiğinde en fazla gitmek, görmek için tercih edilen köylerdendir. Bunları size kısaca anlatmaya çalışalım.

Zeytinli Köyü

Zeytinli Köyü, kazdağları’nın eteklerinde kurulmuş, mis gibi havası ve sessiz sakinliği ile huzur bulacağınız bir köy. Akçay’a 2 KM mesafede bulunan Zeytinli Köyü’nün girişine yakın Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri görülmeye değer. Köyün belli gününde kurulan pazarı, organik meyve ve sebzelerin zenginliği en fazla beğenilecek ve görülecek yerlerdir.

Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü, Edremit Körfezi, İzmir ve Çanakkale arasında bulunan yine Ege’nin şirin köylerinden birisidir. Yeşilyurt Köyü de Kazdağları eteklerinde daha batı kısmında kalmaktadır. Yazın tatil amaçlı birçok insanın tercih ettiği, Zeytinli Köyü’ne nazaran biraz daha hareketli köylerinden biridir. Köy, İda Dağları’nın tam ortasında bulunuyor. Zeytin ağaçları ilk bakışta dikkat çekiyor. Yeşilyurt Köyü turizm bakımından da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer burasıdır. Köy yamaçlı ve yüksek İda dağının ortasında olduğu için tanrıların Truva savaşını buradan izlediği söylenir.

Adatepe Köyü

Kaz Dağı köylerinin içinde Adatepe Köyü de muhteşem havası, doğal güzellikleri ile entelektüel aydın ve sanatçıları çok olduğu bir yerdir. Bundan dolayı da daha bakımlı, estetik ve diğerlerine göre daha otantik olduğunu söyleyebiliriz. Havası, esintisi ve oksijeni bakımından tam bir cennet yuvasıdır.

Tahtakuşlar Köyü, Nusratlı köyü, Mehmetalan, Küçükçetmi Köyü, Çamlıbel gibi her biri ayrı güzelliğe sahip hem doğal bitki örtüsü hem de denizi ile yaz aylarında huzur içinde tatil yapılabilecek yerlerden biridir.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?