İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları Miili Parkı, Kaz Dağı içerisinde bulunan Kültür Bakanlığı tarafından kontrol edilen değerli bir milli park olarak bilinir. Kaz Dağı Miili Parkı detayları yazımızda.

Kazdağları Milli Parkı

Kazdağları Milli Parkı

Kazdağları, Balıkesir ve Çanakkale şehirlerinin kesiştiği bölgede yer alan, Biga yarımadasının en büyük dağlarıdır. Ege Bölgesi’nde yer alan Kazdağı eşsiz güzelliği ile korunmak için milli park sınırları çerçevesine alınmıştır. Kazdağları’nı bu kadar meşhur yapan ise bitki florası ve hayvan faunası ile çok zengin olmasıdır. Ayrıca oksijenin bol olması sebebi ile dünyanın en temiz ikinci havası olarak tescillenmiştir. Endemik türler denilen sadece o yöre de yetişen bitkileri de görebileceğiniz doğa harikası sizi büyülemeye yetecektir.

Kazdağları Efsaneleri

Kazdağları’nda yaşanmış olduğu söylenen çeşitli efsaneler vardır. Sarıkız ve Hasan Boğuldu olayları bunlardandır. Bu efsaneleri yaşatmak adına Kazdağları Milli Parkı’nda ki yerlere bu isimler verilmiştir.

Ayvalık ve Yunan Adaları

Zeytinli Beldesi’nden Sarıkız mevkii kaz avluları, Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi!ne gidebilirsiniz. Sarıkız mevkii kaz avlularından kuş bakışı baktığınız da Ayvalık Adaları ve Yunan Adaları’nı görebilirsiniz.

Kazdağları, hem mitolojik ve tarihsel olarak hem de manzara açısından ruhunuzu doyuracak şehir hayatının bunaltıcı yorgunluğunu atmanızı sağlayacaktır. Kuş sesleri eşliğinde şelalelerden gelen su sesi ile özellikle kekik kokusunu buram buram duyabileceğiniz Kazdağları’nda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Huzurun doğa ile nasıl buluştuğunu anlayacaksınız.

Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi

Hasanboğuldu Göleti ve Sütüven Şelalesi’nde piknik yapabilir. Yöre halkının kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Evinizde gibi hissedeceğiniz samimi ve içten kır lokantalarında yemek yiyebilir gezi sonrası dinlemek için doğa ile iç içe çay keyfi yapabilirsiniz.

Kazdağları Milli Parkı’nda konaklama; belirlenen yerlerde kamp kurabilir ya da çevrede bulunan motellerde kalabilirsiniz. Kazdağı Milli Parkı yakınlarında Kazdağı Natura Otel vardır. İsterseniz onları da ziyaret edebilirsiniz.

Kazdağları Milli Parkı giriş ücretleri

Kazdağları Milli Parkı giriş ücretleri,

  • Otomobil 15 TL,
  • Kişi 5 TL
  • Küçük minibüs; 45 TL
  • Büyük minibüs; 75 TL
  • Çadırlı konaklama; 30 TL’dir.

Not: Fiyatlar park yönetimince değiştirilebilir. Ufak da olsa farklılıkların olabileceğini belirtmek isteriz.

Çok okuyan mı çok gezen mi bilir sorusuna Kazdağları Milli Parkı’nı gezerken karar vereceksiniz. Bu eşsiz güzellik görmeden anlaşılamaz.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?