İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları müzeleri, Kaz Dağı etrafında yer alan köylerde yer alan müzeleri ifade eder. Kazdağları Alibey Kudar Etnografya Müzesi, Kazdağları Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi, Adatepe Zeytinyağı Müzesi bunlardan bazılarıdır.

Kazdağları Müzeleri

Kazdağları Müzeleri

Kazdağları mükemmel bir doğaya sahip. Üstelik oksijen açısından da bir hayli zengin bir tatil mekânı. Buraya gidip, temiz havanın ve doğanın verdiği dayanılmaz bir cazibe ile kendinizi doğanın bir parçası olarak hissedebilirsiniz. Kazdağları’nı cazip kılan özellik, sadece doğa değil. Burada birçok müze var. Bu müzeler, sizi zamanda bir yolculuk yapmaya davet ediyor.

Kazdağları Alibey Kudar Etnografya Müzesi

Bu müze Türkiye’de açılan ilk özel köy müzesi. Şimdilik Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmadığı için bu müzenin adını, Kültür ve Turizm Bakanlığı müzeleri arasında göremezsiniz. Fakat Orta Asya Türk Kültüründen ve Şamanik ögelerden izler taşıyan bu müze, gerçekten de görülmeye değer.

Müze “Kudar ailesi” tarafından kuruldu. Geçtiğimiz yıllarda Unesco dahil, pek çok dünya kuruluşundan ödüller aldı. Müzede Şaman ve Alevi kültürlerine ait olan pek çok geleneksel ortak motif sergileniyor. Bölgede yapılan çalışmalarda bulunan geleneksel elbiseler, takılar, savaş aletlerinin sergilendiği müzede, eski, Türklerin yaşayışını örneklendiren bir çadır da bulunuyor.

Kazdağları Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi

Kültür Bakanlığı’na bağlı olan bu müzede Şaman kültürüne ait olan eski Türk boylarının kullandığı çeşitli eşyalar sergilenirken, müzede Orta Asya Türk Kültürü hakkında fikir sahibi olmak söz konusu… Müzede sergilenen halı ve kilimler tamamen el dokuması ve üzerindeki motifler, kültürel bazı mitlere dayanıyor. Müzeyi gezerken bu mitlerin neler olduğu ve eski Türk kültüründeki yeri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Görebileceğiniz en ilginç müzelerden biri olan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, organik zeytin yağına dair bütün merakınızı giderecek şekilde tasarlanmış. Bu müze, 2001 yılında kuruldu. Müzenin içinde zeytinyağı yapımı sırasında kullanılan araç ve gereçler sergileniyor. Bu araçlar sayesinde, saf zeytinyağı üretimi hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Narlı Köyü
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?