İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Sarıkız efsanesi Kazdağları’nda dillen dile dolanır. Kazdağları efsaneleri arasında önemli bir yeri vardır Sarıkız Efsanesi’nin. Gelin birlikte okuyalım gerisini.

Kazdağları Sarıkız Efsanesi

Kazdağları Sarıkız Efsanesi

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, doğudan batıya uzanan sıradağın adı Kaz Dağı’dır. Yeryüzündeki ilk güzellik yarışması Kaz Dağı’nda yapılmıştır. Sarıkız efsanesi, bir kaz çobanının ve bir Türkmen kızının hikâyesidir. Kaz Dağları’nın yamaçlarında güzel geleneklerini hala yaşatmakta olan birçok Türkmen Köyü bulunmaktadır. Zamanında bu köylerden birinde bir adamın güzelliği dilden dile dolaşan bir kızı varmış. Köyünden ve çevre köylerden birçok delikanlı Sarıkız’a hayranmış.

Sarıkız Kimseyle Evlenmek İstemiyordu

Dünürcüler sıraya girmişler. Sarıkız ise hiç kimseye evet demiyordu. İsteklerine ulaşamayan delikanlılar, Sarıkız’ı dillerine dolamışlar. Yememiş, içmemiş hakkında olmayacak söylentiler yaymışlar. Utanmadan kötü yolda yürüyor diyerek karalamışlar Sarıkız’ı. Babası düşünmüş taşınmış kızını alıp köyden ayrılmaya kızını uçurumdan aşağıya atmaya karar vermiş. Sarıkız efsaneleri birden fazla şekilde anlatılır. Aslında “efsane” olması da bunu gerektiriyor çünkü tek bir anlatım olsaydı adına Sarıkız gerçeği demek gerekebilirdi.

Sarıkız’ın Mezarı

Kızına kıyamayıp, dağ başında kızı bırakıp, geleceğini söylemiş kızına. Tabii ki gelmemiş, Eğer Kazdağı’nın tepesine çıkarsanız, orada Sarıkız’ın mezarını görebilirsiniz. Her sene 14-16 Temmuz tarihlerinde Akçay’da yapılan Zeytin Festivali’nde Sarıkız da temsil edilir.

Sarıkız Dilek Defteri

Sarıkız’ın mezarı başında herkesin dileğini yazdığı büyük bir dilek defteri bulunuyor. Kaz dağının zirvesinde bulunan Sarıkız Tepesi bölgeyi görmek isteyenler için harika bir mekandır. 1726 metre yükseklikteki Sarıkız tepesi, kayalık ve toprak tabakası çok ince çıplak bir tepe olarak görülmekle beraber Kazdağılarının nadir bitkilerinin en çok bulunduğu alandır. Edremit körfezine hakim bir nokta olmasından dolayı manzara çok güzel görünmekte ve insana uçuyormuş gibi hissettiren bir cennet gibidir.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Kazdağları Kamp
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?