İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları tarihi, eski yunan tarihi ile paraleldir. Zeus, Afrodit, Hera, Sarıkız, Hasanboğuldu hikayeleri hep Kazdağları tarihi ile ilintilidir.

Kazdağları Tarihi

Kazdağları Tarihi

Kaz Dağları, doğası ve güzellikleri kadar, tarihi ile de büyüleyen bir alandır. Yunan mitolojisinde, Osmanlı ve Türk hikâyelerine efsanevi ev sahipliği yapmaktadır. Truva savaşlarının başlamasının en önemli sebebi olan Paris ve hikâyelere konu olan ve dillerden düşmeyen Sarıkız’ın doğduğu yerdir.

Kazdağları Köyleri, Osmanlı Döneminde Kurulmuş

Kaz Dağları’nın köylerinin birçoğu Osmanlı döneminde kurulmuştur. Bu köylerin hepsi de gezip görülmeye değer yerler olup, genelde taş evlerden ve taş yollardan oluşmuştur. Kaz Dağları’nın tarihteki bir diğer adı da İda Dağı’dır. Bir rivayete göre Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldığı, Truva savaşına sebep olan güzellik yarışması Kaz Dağları’nda yapılmıştır. Ayrıca Zeus’da kaz dağlarında dünyaya gelmişi, Tanrılar Truva savaşını buradan seyretmişler ve Afrodit ilk kez kaz dağlarında aşık olmuştur. Kazdağları Homeros’un ilyada destanında ki ismi ise “Bin Pınar İda” olarak geçmektedir

Sarıkız Efsanesi

İran’a kadar uzanan Sarıkız efsanesi de Kazdağları’nda yaşanmıştır. Zaten Kazdağları’nın en meşhur İslami efsanesi Sarıkız efsanesidir. Genelde Sarıkız efsanesi Türkmen köylülerini söylenceleri arasında yer alır. Rivayete göre efsanede Edremit’in Güre Köyü’nde Sarıkız adında güzeller güzeli bir kız yaşarmış. Köylüler tarafından iftiraya uğramış. Köylüler Sarıkızın babasına, kızının ölmesi gerektiğini söyleyerek, Sarıkızın babasına kızını öldürmesini emretmişler. Fakat Sarıkızın babası Sarıkıza kıyamayıp, onu 5-10 kaz ile Kazdağları’na bırakarak kaçmış, Köylülere de kızını öldürdüğünü söylemiş.

Sarıkız Tepesi

Günler sonra kızını merak eden baba, kızını görmeye gelmiş ve kızından bir tas su istemiş. Sarıkız ise elini dağın tepesindeki körfeze uzatarak, su tasını doldururken, babası ise kızının erdiğini anlamış. Erdiği anlaşılan Sarıkız olduğu yerde, babası ise Kaz dağlarının başka bir tepesinde hayatını kaybetmiş. Bu hikâyeye göre de İda dağı kaz dağı, dağın doruğu ise Sarıkız Tepesi, Sarıkızın babasının öldüğü yer ise baba dağı olarak adlandırılıp anılmaya başlanmış. Kaz dağlarının yaklaşık dört bin yıllık bir geçmişi vardır.

Afrodit

Osmanlılardan tutup, Lidyalılar, Troyolılar, Hititler, Romalılar ve Selçuklu devletine kadar yurt olmuştur tüm uygarlıkların tarihi izleri de silinmemiştir. Paris’te elindeki elmayı Afrodit’e uzatarak güzellik kraliçesi ilan etti.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?