İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları temiz havası, ormanları ve yiyecekleri ile bir sağlıklı yaşam sunuyor. Kazdağları’nda ne yenir ne içilir konusuna değiniyoruz.

Kazdağları’nda Ne Yenir Ne İçilir?

Kazdağları’nda Ne Yenir Ne İçilir?

Organik yiyecekleri ve köy havasının muhteşem kokusunu özlediyseniz Kazdağları’nın tam size göre olduğunu söylemek mümkün. Kazdağları’na yakın köylerde yetiştirilen organik meyveler ve sebzeler sayesinde yapacağınız sabah kahvaltısından sonra kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz. Yeni sağılmış köyün organik sütüyle birlikte yapacağınız kahvaltıda köy halkının organik kahvaltılıkları zeytin, peynir ve tereyağları ile kendinizi oldukça mutlu hissedeceksiniz.

Kazdağları Yöresel Yiyecekleri

Özelikle Kazdağları’na adım attığınız andan itibaren alıştığınız şehir hayatının dışına çıkarak doğayla iç içe olabileceğiniz bir manzara sizleri karşılıyor. Kazdağları yöresine özgün olan zeytinyağlı yiyecekler ise midenizi doldurmak için sizleri bekliyor. Özellikle Kaz Dağları‘na özel olarak yöre haklı tarafından yapılan testi peyniri turistlerin ilgisini çeken peynir çeşitleri arasında yer alıyor. Süt kaynatılmasının ardından mayalanarak bir testi ile toprağa gömülüyor, 3 ay sonra çıkartılan testinin içerisinde olan testi peynirinin tadı damağınızda kalacak.

Kazdağları’na Özel Yemek Çeşitleri Nelerdir?

Peynirin dışında Kazdağları’nda bulabileceğiniz birçok yöresel yemek bulunuyor. Özellikle doğa ile iç içe tamamen organik bitkilerin çiçeklerinden beslenen arıları ürettikleri sağlıklı ballar damak tadınıza hitap edecek olacağına emin olabilirsiniz. Kazdağları’nda yapılan yöresel yemekleri sıralamak gerekirse;

  • Nefis kabap çiçeği dolması
  • Kendine has Kazdağları gözlemesi
  • En lezzetli böreklerden olan avcı böreği
  • Mürdük aşı
  • Denizin bereketini sofranıza getiren ahtapot salatası
  • Yörede organik olarak yetiştirilmiş şifa niteliğinde oğul otu çayı

Kazdağları’nda Neler İçilir?

Tamamen bölge haklı tarafından organik olarak yetiştirilen şifalı bitkiler sayesinde yapılan çaylardan tatmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bunun yanında aralarında en ünlü olan oğul otu bitkisinin özenle toplanmasının ardından yapılan çay ise şifa niteliğinde olan çaylardandır. Ayrıca Kazdağları’na uğrayıp yıllar boyunca halkın su ihtiyacını sağlayan buz gibi sudan içmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?