İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Küçükçetmi Köyü, Kaz Dağı - Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan tarihi ve doğal bir köydür. Küçükçetmi Köyü hakkında detaylar bu yazıda.

Küçükçetmi Köyü

Küçükçetmi Köyü

Balıkesir denildiğinde, akla ilk gelen yerlerden birisi olan Kazdağları pek çok köye ev sahipliği yapmaktadır. Bu köylerden birisi de Küçükçetmi Köyü’dür. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Küçükçetmi Köyü, Çanakkale’ye bağlıdır ve Ayvacık ilçesi sınırları arasında yer almaktadır.

Ülkemizde kaliteli ve hakiki zeytinyağları ile adını duyurmuş olan bu bölgede, genelde bağcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bölge ulaşım açısından gelişmiş değildir. Bu durum, köyün turistik açıdan gelişememesinin önemli nedenlerinden bir tanesidir.

Küçükçetmi Köyü, Osmanlı Mirasıdır

Bununla beraber, Küçükçetmi Köyü, taş ve oymacılık sanatının en güzel örneklerini sunmaktadır. Osmanlının erken dönemlerinde kurulduğu düşünülen bu köy, taştan yapılan evleriyle oldukça dikkat çekmektedir.

Ayrıca, Küçükçetmi Köyü’nün, Fatih Sultan Mehmet Han zamanında Oğuzların Çepni boyundan buraya gelerek yerleşen bir ailenin küçük oğlunun kurduğuna inanılmaktadır.

Ahşap, Kazdağları’nın Temelidir

Bölge fazla nüfusa sahip olmadığından ve aynı zamanda çokça ziyaret almadığından, evler bozulmadan kalabilmiş, birçok ev ise henüz restorasyon bile geçirmemiştir. Bölgede kullanılan malzemelerden birisi de ahşaptır. Burada kullanılan ahşap ile mimaride oldukça önemli eserler yaratılmıştır.

Kazdağları ve Küçükçetmi Köyü İklimi

Kazdağları’nın ılıman iklim özelliklerinin tümünü yansıtan köy, Osmanlı motifleri ve nostaljik havası ile de pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Bölgenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bölge denize yaklaşık 2,5-3 kilometre uzaklıktadır. Bu durum, rakımın düşük olmasına neden olmuştur. Küçükçetmi Köyü ve bölge doğası, ülkemizde hiç dokunulmadan kalabilmiş olan birkaç yerden biri olarak bilinmektedir.

Küçükçetmi Köyü Popülerleşiyor

Son zamanlarda oldukça popülerleşen köy, genelde günübirlik ziyaretçileri ağırlamaktadır. Otel sayısı oldukça az olan köy, büyük ormanlara bakmaktadır. Birçok farklı hayvanın kendine yaşam alanı bulabildiği bu ormanlar, aynı zamanda farklı türlerde bitkileri de ağırlamaktadır. Ülkemizde bulunan endemik bitki türlerinin bir kısmı da bu bölgede bulunur. Bölge, yer altı kaynakları bakımından da zengindir. Burada pek çok açıdan şifa verdiğine inanılan Afrodit Kaplıcası da yer almaktadır.

Kazdağları Kaplıcaları

Kazdağları’nın gerek doğal güzelliği gerekse büyük şehirlere yakınlığı ve ulaşım çeşitliliği burayı Kuzey Ege’nin en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri haline getirmiştir. Özellikle Kazdağları Küçükçetmi Köyü bölgenin son zamanlarda yıldızı en çok parlayan yerleşim yerlerinden biri haline gelmiştir.

Afrodit Kaplıcası

Köyde bulunan tarihi Afrodit Kaplıcası sayesinde sağlık turizmininde kapıları yıllar önce yöre halkına açılmış, 45 derece sıcaklıktaki bu tarihi kaplıcada şifa bulmak isteyen ziyaretçilerin akınına uğramıştır. Hatta Afrodit’in mitolojiye göre dillere destan güzelliğinin sırrı bu kaplıca olduğuna inanılıyor. Mis kokulu çam ve zeytin ağaçlarının arasında tabiri caizse taş ve ahşabın sarmaş dolaş yaşadığı ve günümüze kadar gelen tarihi evleri oluşturduğu bu mistik köy denize sadece 3 km uzaklıkta ve bu yüzden siz değerli ziyaretçilerine farklı tatil seçenekleri sunmakla birlikte genel olarak organik bir tatil yapma olanağı sağlıyor. Özellikle ilk bahar mevsiminde dar sokaklar üzerindeki taş duvarlardan sarkan sarmaşıklar ve rengarenk çiçekler çeşitli ötücü kuşların senfonisi eşliğinde sizlere rehberlik ederken yörede bulunan çeşitli endemik bitkiler de bambaşka bir dünyanın kapılarını sizlere aralayacak.

Küçükçetmi Köyü’ne Nasıl Gidilir

Küçükçetmi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Küçükçetmi Köyü’ne ulaşım Balıkesir ve Çanakkale tarafından yapılabilmekte. Edremit’ten 40, Ayvacık ilçesinden ise 25 km uzaklıktaki Küçükçetmi Köyü kaz dağları eteklerindeki bir vadinin yamacında kurulmuş adeta bir oksijen deposudur. Yol tarifine gelecek olursak Küçükkuyu Köyü yolu oto sanayinin içinden geçmektedir. Edremit tarafından gelecek olan ziyaretçilerimiz ikinci ışıklardan sağa dönebilirler. Ayvacık yönünden gelen ziyaretçilerimiz ise ilk ışıklardan sola dönmeliler. Küçükkuyu – Küçükçetmi arası 2.2 km’dir.

Kazdağları Küçükçetmi köyü olağanca güzelliği, tarihi camii, evleri ve şifa dağıtan Afrodit Kaplıcası ile sizleri bekliyor. İyi tatiller…

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?