İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Şaman kültürünü yansıtan, bölgeye yerleşen Türkmenlerin eserleriyle dolu bir müze. Tahtakuşlar Köyü ve Etnografya Müzesi, kendi müzesi olan tek köy olarak da bilinir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan Tahtakuşlar Köyü’nde asıl mesleği öğretmenlik olan Alibey Kudar tarafından oluşturulan bir müzedir. Alibey Kudar bu müze için yıllarını harcamış büyük bir mirası bir araya getirmiştir.

Kendi Müzesi Olan Tek Köy: Tahtakuşlar

Tahtakuşlar Köyü güzel ve turistlik bir yer olmakla birlikte aynı zamanda Türkiye’de kendi müzesi olan tek köydür. Türkmen aileleri Tahtakuş’a ilk yerleştikleri günden bu güne kadar yüzlerce yılda büyük bir miras bırakmışlar. İşte bu mirasın bir kısmını Tahtakuş Etnografya Müzesi’nde görmek mümkün.

Müzede Şaman Kültürüne Yer Veriliyor

Müzeye yok denecek kadar az bir para ödeyerek girilebiliyor. Etnografya müzesi olarak Şaman kültürüne ait eşyaların korunmuş olması dikkat çekiyor. Hatta bu döneme ait bir çadır bile yapılmış. Birçok eşya, kıyafet de çok iyi saklanmış durumda. Döneme ait kap kacak, dokuma eşya, yer sergileri kullanıyormuş gibi yerleştirilmiş. Müzeyi gezenler o dönem insanın yaşam şekli hakkında birçok bilgi edinebiliyor. Bulunduğu yerden yüzlerce yıl öncesine zihinsel bir yolculuk yapabiliyor. Müzede 105 yaşında kaplumbağa gibi ilginç detaylar da var.

Tahtakuşlar Köyü Yemekleri

Müze gezisinden sonra yerel yemekler tadılabilir. Turist ağırlamayı seven köyde bunun için çok güzel mekânlar mevcut. Şehirden bulanan, gürültüden sıkılan insanlar için Tahtakuşlar Köyü ilk tavsiye edilecek yerlerden biri. Konaklama sorunu da yok. İstenilen sayıda gidilip dilendiği kadar kalınabilir. Fiyatlar da birçok tatil yerine göre çok uygun. Bu bakımdan ailece veya arkadaş guruplarınca Tahtakuşlar Köyü çok tercih edilen turistlik köylerden biri olma unvanını sürdürüyor.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Kazdağları Köyleri
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?