İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Yeşilyurt Köyü Küçükkuyu beldesinde Kazdağının göbeğinde bulunmaktadır. Köyün yakınındaki ormanda yürüyüşe çıkıp gün batımını izleyebilirsiniz.

Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü

Eski adı ile Büyük Çetmi, günümüz adı ile Yeşilyurt Köyü; Çanakkale ili, Küçükkuyu beldesinde bulunan Kaz Dağı’nın göbeğinde bulunan; zeytin ve çam ağaçlarının çepeçevre sardığı, dünyada oksijen oranının en yüksek olduğu cennet köşesi bir alandır. Doğanın kendisini korumayı başardığı bu bölgede, 90 hanelik köy de bundan nasibini alıyor ve eski taş evler yüzyıllara meydan okuyarak varlıklarını hala koruyorlar.

Yeşişyurt Köyünün Mitolojisi

Yeşilyurt, eski Yunan mitlerine göre Hera, Afrodit ve Athena’nın da katıldığı ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Ayrıca mitlere göre Zeus burada doğmuş, tanrılar Truva Savaşını buradan izlemişlerdir. Bu yüzden Yunan turistler için de ilgi çekici bir yer olmakla birlikte, mitoloji seven insanlar için de merak uyandıran bir yanı vardır.

Yeşilyurt’ta Neler Yapabilirim?

İnsanların yoğun bir şekilde ziyaret ettiği bölge, turizm açısından önemli olduğu için çevrede konaklanabilecek oteller de rahatlıkla bulunabilmektedir. Bu otellerin büyük kısmında el üretimi zeytinyağlarının tadına bakılabilir, sabah kahvaltısında yöreye özgü testi peynirini tadılabilir; öğle yemeğinde otlu gözleme yenilebilir.

Otelden ayrıldıktan sonra patika yollar takip edilerek ormana ulaşılabilir ve uzun, oksijen dolu bir orman yürüyüşü gerçekleştirilerek kentlerin oluşturduğu stresten uzaklaşılabilir. Ormanı takip eden patika yol ile denize ulaşılabilir, karşı vadiye geçerek Çetmi’ye kadar yürünebilir gün batımı karşılanabilir. Otele dönerken eski taş evlerden oluşan köy sokaklarında bir gezinti yapılarak, sessizliğin ve sakinliğin yarattığı huzur hissedilebilir. Yani mitolojilerin okunduğunda bıraktığı tat, gidip yerinde görülebilir ve hissedilebilir.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Kazdağlarında Tatil

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?