İdavilla Bungalov Otel
İdavilla Bungalov Otel
Kazdağı Natura Otel
Kazdağı Natura Otel
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Kazdağları Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Yunan mitolojisindeki Afrodit, Zeus gibi tanrıların Kazdağları’nda yaşadığına inanılır.

Yunan Mitolojisinde Kazdağları

Yunan Mitolojisinde Kazdağları

Mitolojik yerler her zaman insanlar tarafından merak edilmiş ve araştırılmıştır. Bununla birlikte yeni elde edilen her bilgi güncelliğini yazıyla korunmaya çalışılıyor. Son yıllarda gençlerin özellikle mitolojik imgelere ve geçmişte yaşanılanlara olan merakının artışıyla birlikte Yunan mitolojisinde Kazdağları’nın önemi oldukça artmıştır.

Kazdağları’nda Mitoloji

Yüzyıllar boyunca yunanların etkisi altında kalmış olan Kazdağları’na özel olarak yazılmış birçok mitolojik öğe yer almaktadır. Ayrıca birçok Yunan tanrısının da kalıntıları halen Kazdağları’nda görülebiliyor. Bölge halkından dinleyeceğiniz Yunan mitolojisine ait hikayeler ise ağızları açık bırakacak cinsten detaylar taşıyor.

Kazdağı = İDA

Antik dönemlerde Kazdağı “ida” ismiyle adlandırılmış bir yerdir. Pek çok farklı olaya önemli bir konumda olduğu için ev sahipliği yapma şansı kazanmıştır. İçerisinde çok miktarda pınar bulundurmasından dolayı İlliada destanın da “bin pınar ida” olarak yer almayı başarmıştır. Ayrıca Yunan mitolojisinde Kazdağları incelendiğinde dünyanın en güzel kızlarının da buradan çıktığı inancı vardır. Yunan mitolojisinde en büyük tanrılardan olan Zeus tanrısının da Kazdağları’nda doğduğu düşünülmektedir. Ayrıca Zeus’un en büyük aşkı olarak anlatılan efsaneye göre Afrodit ile ilk kez burada karşılaşmış ve ona ölesiye aşık olmuştur. Ayrıca Kazdağları’nda bulunan bir Zeus Tapınağı bulunmaktadır. Yunan mitolojisine göre Zeus bu tapınaktan savaşları yönetmenin dışında Afrodit ile birlikte olmaktadır.

Kazdağları Mitolojileri ve Turistler

Eğer yolunuz Kazdağları’na düşerse şehrin halkından bu Yunan mitolojisinde Kazdağları sorularını sormayı ihmal etmeyin. Özellikle Zeus gibi bir Yunan mitolojisi tanrısının Kazdağları gibi muhteşem manzaraya ve bitki örtüsüne sahip bir yerde yaşamış olması yerli turistlerin haricinde yabancı turistleri de ilgisini çekmektedir.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Yolören Köyü Edremit
Sonraki Haber » Yeşilyurt Köyü

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?